Vo štvrtok, 24. októbra, sme spoločne so 7.A doplnenou žiakmi 6.B započali našu cestu po stopách štúrovcov. Vybrali sme sa do bratislavského Starého Mesta, kde sme navštívili viacero pamätných sôch a tabúľ venovaných štúrovcom, ale aj iným známym autorom slovenskej poézie.
Postupne sme prešli Námestím Ľ. Štúra cez Hviezdoslavovo námestie k Jazykovednému ústavu Ľudovíta Štúra. Na každej zastávke sme si povedali niečo málo o danom autorovi a jeho prínose pre slovenský literárny život. Okolo Dómu sv. Martina sme sa dostali k starej budove evanjelického lýcea, kde študovalo viacero známych osobností štúrovskej básnickej generácie. Cez Hodžovo námestie a Sad Janka Kráľa sme sa vrátili do Rusoviec, kde sme zakončili náš výlet v antickej Gerulate.
V rusovskom múzeu Gerulata bol pre siedmakov i šiestakov pripravený program zameraný na prácu archeológa i súvisiace profesie a ich prepojenie na literatúru formou rozsiahlej mapy, ktorej exemplár pre nás pracovníci múzea pripravili. Siedmaci si tak nevyskúšali len vykopávanie starých predmetov z pieskoviska, ale aj hlbšie pochopili medzipredmetové prepojenia literatúry, dejepisu a geografie.
Po stopách štúrovcov sme so siedmakmi pokračovali aj v utorok, 28. októbra, tento raz na hrade Devín. Pri príležitosti výročia narodenia Ľ. Štúra sme vystúpili na hrad pri sútoku Moravy a Dunaja, kam v roku 1836 vystúpili aj štúrovci. Od ochotnej sprievodkyne sme sa dozvedeli zaujímavé fakty nielen o štúrovských básnikoch, ale aj o histórii hradu Devín a povestí sa k nemu viažucich. Cesta bola náročná, ale všetci zúčastnení ju zvládli a z hradu si okrem malých suvenírov odniesli aj nové poznatky a zážitky.
Naše štúrovské cesty budú mať pokračovanie aj v novembri a neskôr na jar obdobne aj s kolegami zo 7.B triedy.
Damián Samuel Ovečka, Alena Ševčíková a Dana Figelová,
učiteľ SJL a asistentky učiteľa